Adresa: Špindlerův Mlýn č.p. 331 Rezervace: +420 602 643 104 E-mail: iva.cvrckova@email.cz

Krkonoše

Okolí apartmánu ve špindlerově mlýnu - pohoří Krkonoš

Krkonoše jsou nejvyšší a nejznámější pohoří České republiky. Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Česká část je rozlehlejší a členitější.

V regionu naleznete desítky upravovaných a dobře značených cyklostezek. Pro své mimořádné přírodní bohatství bylo území Krkonoš vyhlášeno národním parkem. Krkonošský národní park byl založen v roce 1963. Rozprostírá se na území o ploše 54.969 ha v severovýchodní části Čech při hranici s Polskem. Z administrativního hlediska leží jeho větší část na území bývalých okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou.

Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka, jejíž vrchol se nachází v nadmořské výšce
1 602m. Na západě začínají Krkonoše Novosvětským sedlem a jsou tvořeny dvěma významnými hřbety. Prvním z nich je Hraniční hřbet. Po jeho ose prochází státní hranice a nachází se zde většina nejvyšších krkonošských vrcholů. Druhým hřbetem je Český hřbet.

Hranici mezi západními a východními Krkonošemi tvoří údolí řeky Labe u Špindlerova Mlýna. Krásná příroda a turistické služby na vysoké úrovni lákají každoročně tisíce návštěvníků. V zimní sezóně jsou Krkonoše díky svým kvalitním a pestrým podmínkám pro sjezdové lyžování a rozsáhlé síti běžeckých tratí nejvyhledávanější oblastí v Čechách. Od jara do podzimu jsou oblíbeným cílem turistů a vyznavačů horských kol.

Labská přehrada – Špindlerův Mlýn

labská přehrada na dosah z apartmánu ve špindlu

První přehrada na Labi při příjezdu do Špindlerova Mlýna, kterou nemůžete ani přehlédnout ani minout. Leží v nadmořské výšce 694,16 m n.m. Impulsem k výstavbě tohoto krásného díla byly povodně, které způsobily katastrofální škody koncem 19. století, v Krkonoších zejména v roce 1897.

V roce 1910 byla započata stavba vídeňskou firmou Redlich a Berger. Stavba byla ukončena v roce 1916 a zkolaudována 18.10.1918. Hlavním účelem tohoto díla je zmírnění průchodu velkých vod zejména v jarních měsících v průběhu tání sněhu.

Labská přehrada může být námětem na nenáročný výlet, který lze absolvovat i s kočárkem nebo malými dětmi. Díky horskému podnebí a čirým pramenům se nabízí možnost koupání. U přehrady si můžete dopřát i trochu adrenalinu. Pro odvážnější je tady zorbing. Sportovní rybolov povoluje Lesní správa Špindlerův Mlýn.

Trochu technických údajů:

Délka hráze v koruně je 153,5 m a šířka hráze v koruně je 6,15 m. Maximální výška koruny hráze nad základnovou spárou je 41,5 m. Celkový objem nádrže je 3,292 mil. m3 a maximální zatopená plocha činí 26,78 ha. Vodní dílo Labská přehrada je majetkem POVODÍ LABE a.s. Hradec Králové.

Sněžka – nejvyšší hora Krkonoš a České republiky

na Sněžku z apartmánu ve Špindlerově Mlýnu

Sněžka, nejvyšší hora Krkonoš, ale i České republiky se nachází v nadmořské výšce 1 602m. Název Sněžka pochází z 19. století a je odvozen od pojmenování Sněžná – jako „sněhem pokrytá“. První český název byl Pahrbek Sněžný, pak Sněžovka.

Od roku 1823 byl vrchol definitivně pojmenován Sněžka. Vrcholek hory je skalnatý a má rozlohu okolo 120 000 m².

Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Severní, polská strana spadá do údolí řeky Lomničky, jižní část do Obřího dolu, západní do Úpské rašeliny a východní přechází v Obří hřbet.

Vrchol Sněžky slouží jako častý turistický cíl návštěvníků Krkonoš. Pro jeho dosažení je možné využít několik turistických cest, ale i lanovku, která Vás vyveze z Pece pod Sněžkou. Z vrcholu je nádherný pohled do dalekého kraje.

Pramen Labe – Labská louka a nejvyšší vodopád v ČR

od apartmánu ve špindlu k prameni Labe

Evropský veletok Labe pramení 8 km od centra Špindlerova Mlýna, v rašeliništích Labské louky v nadmořské výšce 1386,3 m. Na kamenné zídce v blízkosti pramene je umístěno 26 barevných znaků měst, jimiž Labe protéká. Špindlerův Mlýn je tak prvním městem, kterým nejmohutnější řeka Čech protéká. Pak se vydává na pouť dlouhou 1.122 km, z toho 364,4 km na území České republiky.

Než sníh pokryje hřebeny Krkonoš, je pramen Labe oblíbenou turistickou destinací. Nejen že se zastavíte u pramene, uvidíte jedinečná panoramata Krkonoš, ale také spatříte Pančavský vodopád vysoký 148 m, který je nejvyšším vodopádem v České republice.

V blízkosti pramene probíhala již v dávné minulosti zemská stezka, nazývaná též „Česká stezka“. Spojovala Čechy se Slezskem. Patřila mezi nejstarší obchodní solné stezky. V roce 1684 ji použil i hradecký biskup Jan Kryštof z Tallenbergu, který dne 19. září pramen Labe vysvětil.

Podle historické události se vydal královéhradecký biskup vysvětit pramen Labe, aby tak potvrdil příslušnost pramene českým pánům. Velbloud mu nesl potřebné věci k obřadu. Prudký výstup neschůdným pralesem a nepříznivé počasí všechny unavilo a také velbloud v polovině hory klesl vyčerpán. Vy ale zajisté dosáhnete vrcholu v klidu a bez zdravotních komplikací.

Podle farní kroniky při svěcení pramene, když biskup ponořil kříž do vody, vichřice utichla, vysvitlo slunce a nad horami se rozzářil jasný, klidný den. Tím skončily dlouholeté spory, komu pramen patří.

Favicon Brown
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.