Adresa: Špindlerův Mlýn č.p. 331 Rezervace: +420 602 643 104 E-mail: iva.cvrckova@email.cz

Mlynářovy cesty

Z našeho apartmánu to je na rozcestí Mlynářových cest cca 1 kilometr příjemnou procházkou podél řeky Labe v nádherné zdejší přírodě. Všechny cesty začínají v městském parku před hotelem Savoy (foto pod textem), kde je mapa s vyznačenými okruhy a dřevořezba mlynáře s trakařem. Trasy jsou nenáročné a vhodné pro rodiny s dětmi (trasa je vybavena hrami pro děti a tabulkami s poučeními o zvířatech a rostlinách) i pro seniory, kteří chtějí poklidnou procházkou projít zajímavými lokalitami, či pro návštěvníky, kteří chtějí lépe poznat Špindlerův Mlýn. Nejkratší je zelená cesta, která celá prochází centrem města a je dlouhá 1,1 kilometru. Zpestřením zelené cesty je vyhlídka Na Skále. Částečně centrem města prochází i trasa červená, která Vás ale zavede i k lyžařskému areálu Svatý Petr. Délka červené trasy je 2,8 kilometru. Na trase máte možnost i zastavení na Biskupské vyhlídce. Nejdelší z mlynářových cest je cesta modrá. Modrá cesta se prakticky vyhýbá městu a vede ze všech tří tras nejvíce v terénu. Délka modré cesty je 3,1 kilometru. Při absolvování modré cesty můžete vyzkoušet i bobovou, respektive lanovou dráhu.

Červená Mlynářova cesta – „Mlynářovo kolečko“

Po červené mlynářově cestě

Cesta je dlouhá 2,8 kilometru. Trasu se možné absolvovat celoročně, je vhodná i pro kočárky. Cesta Vás provede Špindlem a umožní pohled na některé známé stavby, např. na kostel svatého Petra, či panoramatický výhled z Biskupské vyhlídky. Po celé cestě jsou takové dřevěné tabulky, kde máte šanci se blíže dozvědět se něco víc o určitém zvířeti nebo rostlině. Začíná poznáváním zvířat a rostlin. Poté přejdete přes most řeku Labe a celá cesta je perfektně značena (kromě pár výjimek J) tabulemi s podobiznou mlynáře, tentokrát s červeným šátkem. Nejdříve jdete chvíli městem, a potom cestou mezi stromy, až dojdete k lyžařskému středisku „Svatý Petr“. U lyžařského střediska se dejte hned doprava na obratiště autobusů, jinak se projdete o cca 500 metrů navíc jako my J Poté, co opustíte Svatého Petra, i hned po 20 metrech přejděte ze silnice na lesní cestu. Správná je ta vpravo. Lesní cesta vede do kopce a do starého centra Špindlu. I když je kostel v oficiálních prospektech uváděný jako hlavní bod cesty, i když ho uvidíte, stále stoupejte nahoru. Na samotném vrcholu kopce je tzv. Biskupská vyhlídka, ze které máte Špindl jako na dlani.  Poté už pouze klesáte dolů zpět do centra Špindlu. V rámci procházky se nabízí spousta míst, kde se lze občerstvit lahodnou limonádou, zmrzlinou, kávou nebo pivem. Pokud budete po procházce úplně vyčerpáni, lze využít i Wellness hotelu s bazénem a saunami. Samotná cesta pak končí v místě, kde začínala a vy tak můžete vyrazit buď cestou zpátky do apartmánu, anebo pokud ještě nemáte dost, absolvovat třeba další Mlynářovy cesty.

Na níže přiložených fotografiích můžete vidět jednak jarní výhled z Biskupské vyhlídky na skiareál Medvědín a zároveň i detail dřevěné tabulky s označením všech důležitých bodů v okolí vyhlídky.

Zelená Mlynářova cesta – „Mlynářova naučná stezka“

Po zelené mlynářově cestě

Cesta je dlouhá 1,1 kilometru. Trasu je možné absolvovat celoročně, vzhledem k výstupu na vyhlídku Na Skále není vhodná pro kočárky. Je možné se na ní seznámit s tzv. slunečními čedičovými kameny (viz foto v textu), které podle legendy vyzařují pozitivní energii. V rámci cesty jsou dřevěné tabulky, kde se máte šanci dozvědět o Špindlu jako takovém, a to buď jak je v dnešní době, anebo jak to tu bývalo v minulosti. Je opravdu nenáročná, až na krátký výšlap do kopce. Je perfektně, až na pár rozcestí, značena tabulemi s podobiznou mlynáře, který má tentokrát zelený šátek. Na úplném začátku cesty je hra, kde zkoušíte přiřazovat různým zvířátkům jejich jídelníček a potom taková povídka, u které jsou skryté obrázky. Nejdříve musíte přejít most (pozor, chybí tu značka!), pak přejdete silnici a vydáte se takovou nenápadnou lesní cestičkou, která vede do kopce. Když jste skoro na vrcholu výšlapu, tak si můžete část Špindlerova mlýna prohlédnout z tamní vyhlídky. Je tam i takové malé posezení, kde si můžete buď jen tak sednout nebo si dát jídlo z apartmánu přinesené. Poté, co jste absolvovali vyhlídku, pokračujte ještě chvilinku do kopce. Pak půjdete po trávě, až dojdete k místu, kde už je spojena červená Mlynářova cesta se zelenou Mlynářovou cestou. No a potom se dáte cestou po asfaltu ulicí dolů. V této ulici je spoustu hotelů a restaurací, takže pokud byste měli hlad, tak si cenově i chuťově jistě vyberete. V téhle ulici je také Wellness, to znamená, že pokud by Vám vystačily peníze, a pokud byste byli schopni i ochotni ještě absolvovat toto, dopřejte si tento relax! A pokud už nemáte chuť se ještě někam vydat, tak dojděte na konec, respektive začátek této trasy. A potom můžete jít zpátky do našeho apartmánu nebo absolvovat jakékoli další cesty nebo trasy.

Z vyhlídky Na Skále je krásný výhled na město s řekou Labe (nicméně posezení na vyhlídce už, jak sami vidíte na fotce, hostilo mnoho turistů, takže pro klidný odpočinek na trase doporučujeme nějaké další J)

Modrá Mlynářova cesta – „Mlynářův výšlap

Po modré mlynářově cestě

Cesta je dlouhá 3,1 kilometru. Trasu není vhodné absolvovat v zimě, během léta je vhodná pro rodiny s dětmi, doporučujeme použít sportovní kočárek. Cesta vede kolem různých sportovních aktivit ve Špindlu, např. kolem Adrenalinového parku či letní bobové dráhy. Tuto cestu můžete po opuštění apartmánu začít přímo u spodní stanice lanové dráhy Medvědín,případně stejně jako obě předchozí v centru Špindlu u hotelu Savoy. Cesta je hůře značená než předchozí dvě jednodušší varianty, ale na důležitých rozcestích vždy tabulku s mlynářem s modrým šátkem najdete. Cestu si můžete zpestřit jízdou na bobové dráze, kterou jsme sami absolvovali (je opravdu super!!!), případně absolvováním lanové dráhy. Bobová dráha je výborná, ze začátku jedete cca 2 minuty nahoru, přičemž vás to celou cestu táhne, takže nemusíte dělat nic. Cestou nahoru také podjíždíte sjezdovku. Cestou dolů je to tak, že musíte dávat páku, na které musíte mít obě ruce, od sebe. Když chcete brzdit, tak naopak dáváte páku k sobě.

Bobová dráha je celkem dlouhá a hlavně zábavná! Cena jedné jízdy pro dospělého na bobové dráze činí 90,- Kč, děti platí 50,- Kč, respektive 70,- Kč, případně ty největší jako dospělí. Detailní ceníky naleznete v naší fotogalerii. Když absolvujete bobovou dráhu nebo lanové centrum, musíte se zpět vrátit na cestu. Po návratu na cestu přichází malé zklamání, protože cesta se z lesa přesunuje na asfaltovou cestu, která vede kolem hotelu Montana. Následně se cesta vrací na krátký úsek na pohodlnou širokou lesní cestu, která navazuje na vyhlídkovou cestu mezi centrem Špindlu a skiareálem Medvědín. Tato vyhlídková cesta představuje cca polovinu Modrého Mlynářova výšlapu. Celá cesta nepoměrně nenáročná, jde se po lesních cestičkách, částečně silnici nebo vyasfaltované cestě. Cesta trvá cca 2 hodiny včetně absolvování bobové dráhy. Případné absolvování lanové dráhy Vám zabere další hodinu.